Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Turistické zajímavosti obce > Tématická stezka soch

Tématická stezka soch

V roce 2013 se podařilo pod MAS Rozvoj krnovska o.p.s.  získat dotaci ze Státního zemědělského intervenčního fondu na vytvoření tématické stezky soch s názvem Člověk, dřevo a neživá příroda, na kterou navázala trasa s názvem Duše stromů.

Od začátku vývoje lidstva se dřevo, díky své vlastnosti snadného opracování, stalo nejpoužívanější surovinou a provází člověka na každém kroku. V různých podobách se s ním setkáváme ve stavebnictví, při výrobě lodí, bylo použito při konstrukci  prvních dopravních prostředků, výrobě nábytku i prvních šperků. Dřevo nás překvapí rozmanitostí barev.  Dřevo je surovina, která stojí za naši pozornost.  Zdrojem dřeva je strom. Zástupce jedné z rozmanitých forem života na naší zemi.

   Strom, jako živý organismus, má svůj cyklus života a může se dožít až stovek let. Někdy se svět člověka a stromu setkají, a jeden z nich musí předčasně ustoupit. Pro naši stezku byly použity pouze stromy z intravilánu obce. Jednalo se o stromy, které byly v průběhu svého růstu působením člověka a jeho nešetrných zásahů poškozeny, nebo z důvodu revitalizace zeleně musely ustoupit nové výsadbě. Jedná se převážně o lípy. Pro tyto stromy jsme se snažili najít uplatnění, které prodlouží jejich setrvání v obci. Stezka byla jedním z řešení. Každá socha má tedy svou historii provázanou s obcí.  Např. Duše stromů je z lípy, která v minulosti stála na tom samém místě přímo vedle kaple. Stromy na hřbitově posloužily jako surovina k výrobě soch např. Plodů lesa, Výlet a Otevřená srdce.

 Díky lidské zručnosti a umu se na naší stezce můžeme ocitnout na Velikonočních ostrovech (sochy MOAI - jsou z líp rostoucích u autobusové zastávky), na divokém západě (Strážce osady Yukon) nebo např. ve světě obra Kolovrata.  Prostor pro fantazii a k zamyšlení vybídne setkání se sochami s názvem Pokora, Ve víru vášní nebo Výlet.  Při své cestě naučnou stezkou narazíte také na patrona hasičů - Svatého Floriána, patronku havířů - Svatou Barboru, a jako třetí socha je doplňuje Svatý Antonín.  Jak na Vás zapůsobí setkání s Hastrmanem, Medvědem nebo Moudrostí ponecháme čistě na vás.

Naše stezka je přístupná celoročně.

DSC_5504.jpgDSC_5518.jpgDSC_5583.jpgDSC_5659.jpg

DSC_5507.jpgDSC_5529.jpgDSC_5593.jpgDSC_5603.jpg

DSC_5644.jpgM_DSC_5603.jpgMoai_3.jpgPoutník_2.jpg