Poděkování náleží panu MVDr. Jaroslavu Knozovi, který rovněž, jako v případě obce Rudíkovy, poskytl překlad pro nás významného historického díla - Kronika obce Třemešná. Hlavní informace pro čtenáře pak byly setřízeny a uceleny, a nyní jsou předkládány k posouzení. Věříme, že níže uvedené pomůže poodkrýt tajemství minulosti skryté pod pokličkou s názvem čas. Citovaný historický pramen vydal informaci také o obci Damašek a Artmanov.
Kocián Rostislav Ing. (starosta obce) 2011
Psána do roku 1937, sepsána na základě podnětu Obecní rady ve složení
Poloha obce
Třemešná tvoří s obcí Damaškem a Artmanovem jeden politický a katastrální celek, ležící v soudním okrese Jindřichov a správním okrese Krnov, v zemi Moravsko-slezské a republice Československé. Obec leží na 17 stupni 34 minutách a 30 vteřinách východní délky, jakož na 50 stupni 12 minutách a 15 vteřinách severní šířky. Nadmořská výška nádraží je 386,7 m, křižovatky říšské silnice a cesty do Liptáně 375m, nového mlýnu u Damašku, stejně jako i Mušlího potoka 399m nad mořem. Nejvyšším bodem obecního katastru je Měsíční Vrch, s výškou 627m nad mořem.
Založení obce
Biskup Bruno, který od roku 1245 řídil olomouckou kapitulu, začal budovat zničené slovanské osady a osidlovat je německými kolonizátory. V prostoru hlubokých lesů, rozprostírajících se mezi Biskupskou horou a řekou Osoblahou začal po roce 1247 zakládat nové osady. Přesně v kterém roce tyto osady vznikly, mezi něž patřila i Třemešná a Liptáň, není známo. Tedy rok 1251 byl asi rokem založení osad v lesní oblasti u Osoblahy. Biskup Bruno přenechal roku 1245 rytíři Helembortovi z Turmu v nově získaných lesních oblastech kolem říčky Osoblahy 50 dílců půdy (mansos) s podmínkou les vyklučit, a založit tam nové osady, kterými byly výše zmíněné osady Třemešná a Liptáň. Součásti byl i společný patronát vazala a nově vzniklých farností na zisk z hospodaření obcí. Název Třemešné pocházel asi podle jména některého vazalova úředníka.
Podle dochovaných pramenu už kolem roku 1256 musela v Třemešné fungovat farnost. Tato existovala až do husitských válek, kdy byla obec zničena (1428) a později už nebyla obnovena, což zapříčinilo, že až do roku 1784 zajišťovala liptáňská farnost zdejší duševní obrodu, Teprve kolem roku 1784 byla postavena zdejší obecní fara.
Všechny osady, uvedené v testamentu biskupa Bruna, patřící do olomouckého biskupství a ležící na jihu naši enklávy, jako i Třemešná - Renversdorf (1256), či pozdější Renfriedstorph (1267), byly založené německými kolonisty po vyklučení lesa. Tento typ zakládání nese název -lánová ves. Postup při zakládání byl tento - kolem říčky nebo potoka se po obou stranách zakládaly usedlosti bez ladu a skladu. Před pozemkovou reformou byl ke každé chalupě připojen různě dlouhý pás půdy (sáh.lán či hub), který většinou končil na okraji lesa, kde už pokračovaly obecní pozemky. Údolím probíhala různě hustá síť cest, která vedla po obou březích vodoteče. Na druhou stranu přecházela buď přes brod, nebo přes most. Doposud nebyla vytýčena žádná pevná trasa. A ten typ zástavby byl nazývám lánová ves. Podobně tomu bylo i kolem Mušlího potoka,který tvořil osu výstavby objektů. V té době neměl potok takových rozměrů a vydatnosti jako dnes. Neboť byl napájen pouze jedním pramenem. Výměra, kterou v průběhu osídlování ve 12.-14.století, kdy obec pravděpodobně vznikla a kterou každý osadník získával, se příliš neměnila a byla přibližně stejná. Byla tvořena 60 královskými jitry(2 jitra—1 joch—1.600 sáhů—57,55 arů). S vývojem hustoty osídlení, se pozemky zeštíhlovaly a stavení se řadila organizovaně kolem potoka či přístupové komunikace. Bývalý lánový charakter osad přecházel postupně na řadovou zástavbu.
V následujících letech se přes naši oblast přehnalo mnoho nepohody - nemoci, krup, sucha, neúrody a zničujících válek. Když roku 1428 husité zničili Osoblahu a Hlubčice, táhli do vnitrozemí, aby vyplenili Město Albrechtice a nedalekou Třemešnou. Osada tak zůstala celých 100 let pustá, aby ji později olomoučtí biskupové opět nechali postavit. Není známo, zda husité všechny obyvatele vyvraždili, nebo se někdo zachránil a raději před plenícími hordami utekl. Osada tak zůstala prázdná a po několika letech úplně zanikla. Historicky nejsou o osadě po dobu 100 let žádné písemné doklady. V Historii Slezska (od Dr.Wenzelidese,II.díl, str.103) lze však zjistit , že dalším držitelem osady byl loupeživý rytíř Štoss, který přebýval na hrádku Velký Taubenstein. V roce 1474 byl při nájezdech uherského krále Matyáše Korvína chycen a jeho hrádek byl zbořen. Protože loupeže a drancování pustošilo nejen osadu Třemešnou, ale i poměrně daleké okolí, bylo zabití rytíře velkou úlevou a vysvobozením. Dodnes je velkou neznámou, zda byl hrádek Velký Taubenstein stavbou typu Bergfried (s opevněnou obytnou věží) ,typický pro západní Falcko, nebo hrádkem s opevněným podhradím,typický pro Franky, jehož stavitelem byl vazal Helembort z Turmu, či jeho následovník.
Podle listiny s 3.listopadu 1535 vyplývá, že tímto dnem započalo období znovuosídlování vsi Třemešná. A že novými dosídlenci opět byli Němci, ukazuje listina, vydaná v roce 1570. Tato obsahuje seznam 39 sedláků a 25 zahradníků, kteří byli pouze německé národnosti. Odkud tito kolonisté přišli, není známo, ale podle stylu staveb domů a dialektu lze usuzovat na Durynsko, či Franky. Podle biskupské pozemkové knihy je naše obec označována jako „Czemessna“, což je asi slovanský název. Pravděpodobně tehdejší biskupský dvůr v Kroměříži a Olomouci, byl z větší části český, a proto i úředním jazykem byla čeština. Jednotlivé názvy, uváděné v knize, byly počešťovány. Nelze tedy z jistotou tvrdit, zda určitou skupinou obyvatel tvořili i Češi, nebo zda všichni osadníci byli jen Němci.
Dne 4.prosince 1786 povolil biskupský dvůr osadníkům z Třemešné využívat kopec Homoli (Hutberg) k zemědělským účelům za starou, již stanovenou daň.
V této době si obec Třemešná založila vlastní znak, který představuje sv.Sebastiána, s nápisem - Olm.Fuerst. Bischof. Kamerg. Rebersdorf Gem.Insiegel 1728 - (komorní obec olomouckého arcibiskupství-Třemešná ,znak-1728). I pozdější znak na kulatém razítku představuje sv.Sebastiána (obecní znak obce Třemešná ve Slezsku).
Podle jiného zdroje Schwoye,III.díl, byla obec Třemešná součástí Osoblažského panství a měla 217 domů, 397 rodin, 1776 lidských duší s rozlohou více jak 4OO jiter lesa a nespočtem zahrad. (pouze bez Damašku)
V dalším historickém zdroji - V díle Faustiny Ens „Údolí Opavy,“IV.svazek, 1837 je obec Třemešná-Roewersdorf, někdy i Renfriedsdorf – uvedena jako velká lidnatá farnost ležící několik mil jihozápadně od Osoblahy v nevýrazném údolí nízké vrchoviny. Na severu sousedí s Novou Třemešnou, neboli Damaškem a na jihu s Rudíkovy. Obec je protékaná málo vodnatým potokem, který pohaní 3 vodní mlýny-Scholzův, Zadní neboli Slepičí a Damašský. Je zde 293 zcela vybudovaných domů, kostel, fara, škola, hostinec a 8 krčem na pivo, víno a kořalku. Má 2.644 obyvatel katolického vyznání a tvoří společně s Damaškem jednu farnost s 1 farářem a 2 kaplany. Osadníci se živí obděláváním půdy, obchodem, přepravou zboží, zhotovováním příze a lněných výrobků a všeobecným řemeslem, mezi kterými jsou zámečníci, tkalci, řemenáři, barvíři, mlatci, sudaři, stolaři, jakož i 52 kramářů. O zdraví obyvatel se stará ranhojič a 2 porodní báby.Půda je studená a kamenitá, avšak pilnost zdejších osadníků přináší dostatek letních plodů, obilí, lnu a brambor.
Následné události
Odpoledne dne 3.července 1836 postihla obec průtrž mračen s kroupami, které způsobily obrovské škody na majetku a zemědělských plodinách. Síla krupobití byla tak veliká, že i 5 velkých oken na severní straně kostela bylo totálně rozbito ( záznam ve farní kronice)
Revoluční doba roku 1848 se v obci nijak neprojevila. Dne 3.listopadu 1850 byla uložena v cibuli věže kostela listina, která vypovídá toto : „v nepokojné době kolem roku 1848, žili jsme my, vaši prarodiče, v Třemešné v klidu a pokoji mezi kopci, daleko od světového dění, a dávali Bohu jakož i císaři vše co mu náleželo.“ Toto jsou slova radního Josefa Kretschkera na úvodu této listiny.
Pozdější kulturní a hospodářský vzrůst celé vlasti byl způsoben předpisovým školstvím, které podporovala i zdejší obecní správa. Jeho výsledky se projevily v pozdější době a měly důležitou roli nejen pro obec, ale i jeho obyvatele, jakož i jejich následovníky.
Před 100 lety (kolem roku 1835) vznikl v obci ochod s vínem, který byl svým věhlasem znám v blízkém , ale i dalekém okolí. Prodejnu založila rodina obchodníka Stephana. Obchod a sousední hostinec se stal oblíbeným místem občerstvení a ubytování hostů, kteří zavítali do Třemešné. Zde byli kvalitně obslouženi. Posledním majitelem byl svobodný Gottfried Stephan. O pohostinství se až do roku 1904 starala jeho matka(Marie Stephan, vdova po obchodníku s vínem,zemřela 17.dubna 1904 ve věku 76 .let).
V roce 1899 přistoupila obec Třemešná k výstavbě moderního zařízení-obecního vodovodu.
Protože oblast, hlavně Horní Vsi, je v letním období skoupá na vodu, hrozí její nedostatek a dlouhodobé sucho. Na severní straně obce, v tzv.Dolní Vsi, je celá řada studní, které i v době sucha jsou zdrojem dostatku nejen pitné, ale i užitkové vody. Proto sedláci z Horní Vsi sem zajíždějí, aby získali dostatek pitné vody pro sebe, ale i pro zvířata, avšak doprava v sudech a lejtách je velmi krkolomná. Proti výstavbě společného vodovodu se však postavili někteří občané Dolní Vsi, kterým vadila vzájemná rivalita a bohatství, které by se ještě vyhrotilo. Důvodem stavby byla i hrozící epidemie skvrnitého tyfu v letech 1887-92,která se na některých místech obce projevila. Se stavbou bylo spojeno i vyhledávání zdrojů a kvality, nejen pitné, ale i užitkové vody, které zajišťoval zemský kulturně technický stavební úřad v Brně. Jeho pracovník, údajný inženýr Schmidt, prozkoumal vytýčené pásmo vodních zdrojů. Voda z vodních zdrojů byla chemikem R.Ročilem analyzována a určena jako nezávadná. Protože prameny ležely na dědičném rychtářském pozemku, byly nazvány jako „Rychtářské prameny“.
Později se muselo obecní zastupitelství rozhodnout, jakou formou bude stavbu řešit a jakým způsobem získá finanční subvence zemského, či celostátního charakteru. Byla propočtena přibližná suma, která se vyšplhala na hodnotu 33.000 guldenů rakouské měny, což se rovná přibližné sumě 66.000,-Kč. Ministerstvo zemědělství přislíbilo státní subvenci o výši 11.000,-guldenů—22.000,-Kč, s výběrem dne 30.dubna 1898 ve 3 splátkách. Zemská agrární komora přislíbila obci Třemešná na stavbu vodovodu 3 následné roční splátky ve výši 5.400,-ft.—10.800,-Kč, s možnosti výběru v letech 1899-91. Zemská vláda se sídlem v Brně a její stavební výbor poskytl na stavbu subvenci o výši 14.000,-fl. ---28.000,-Kč. Po zajištění finančních prostředků na stavbu vodovodu mohlo dojít k vlastní realizaci.
Dne 27.května 1898 došlo za přítomností oblastního hejtmana Jiráska z Krnova ke kontrole všech sounáležitostí, potřebných ke stavbě. Dne 13.června 1898 bylo zemskou stavební radou obci vydáno stavební povolení na zajištění nejen pitné, ale i užitkové vody ,obci Třemešná o výtlaku 1900 m3 za 24 hod.
Dne 3.května 1898 rozhodlo obecní zastupitelství o zajištění výstavby a vyhledání stavebního dozoru ke konci roku 1898. Po dlouhých vyjednáváních s firmou Rumpál a Waldek z Vídně, byl vyčleněn jejích hlavní inženýr Adolf, který odjel do Třemešné. Ke dni 7.listopadu 1898 byla smlouva podepsána a předána firmě k realizaci. Na počátku března 1899 býla zahájena výstavba jímače a rezervoáru vody (nad Rudíkovem). Celá stavba mohla být ke dni 1.října1899 slavnostně otevřena. Trasa potrubí jde napříč obcí Třemešná až k pivovaru v Damašku, odkud je vedena odbočka do velkostatku. Na trase je konstruováno 8 výpustí, 18 požárních hydrantů,jakož i přes 100 přípojek k usedlostem.
Dne 7.června 1900 navštívil obec zemský president Josef,hrabe Thun-Hohenstein.
1905 - při příležitosti 100.výročí úmrtí spisovatele Friedricha Schillera byl vedle vchodu do kostela zasazen pamětní strom-dub a odhalena mramorová tabule s textem-„Schillerův dub, 9.května 1905.“Spisovatel Schiller se svým dílem zapsal do podvědomí celého německého národa .Charakteristický byl jeho idealismus, který nadchl široké masy. Zato mu naše malá obec vzdala hold.
Na začátku léta 1911 trpěla obec velikým suchem, vyschla voda ve většině studní a hrozil absolutní nedostatek i v obecním vodovodu. Podzim byl tedy velmi suchý.
Od poloviny března 1913 byl likvidován hřbitov u kostela a zbytek hrobů byl převážen na nový hřbitov. Hřbitov se na náklady obce změnil na park se 14 zastaveními Ježíše Krista.
Dějiny kostela, fary a hřbitova
Kolem roku 1256 byla v obci Třemešné fara, protože byl do obce jmenován leník Herembort z Turmu. Ke každé faře bylo přiděleno 1 jitro půdy jako nedílný majetek, který zůstal zachován až do dnešních dnů. Za husitských válek ,v roce 1428,byl kostel a fara zničena. Po novém osídlování ,po roce 1535, nebyla farnost znovu zakládána a o zdejší správu se starala fara v Liptáni až do doby ,kdy byl postaven nový kostel a založena zdejší farnost(1784).
Podle Richtera-„Poznámky“6/1870, měla původní fara i kostel stát na stejném místě, jak stojí dnes. Tedy při znovupostavení obce po roce 1535 se v této věci nemělo nic změnit.
Při znovuotevření kostelní cibule postavené věže, dne 20.června 1780, byla objevena listina, která vzpomíná, že na stejném místě před 200 lety stával dřevěný kostel.
Národopisec Wolný píše ve své práci - „Církevní topografie“ IV.svazek, str.341 toto-„v roce 1245 nebo krátce po něm, v obci Třemešné existoval kostel a fara, krátce potom již není o nich žádná zmínka, která se objevuje až roce 1584. Do roku 1631 byla pod patronací farnosti v Liptáni, aby v letech 1640-1784 přešla k obci Vysoká. Po roce 1784 byla Vysoká, a samozřejmě i Třemešná, přidělená k farnosti v Liptáni, a přijímá její svátost.
V letech 1672-91 měl starý dřevěný kostel jen 1 oltář, 1 stříbrný kalich a 1 měděný. 3 kasule, 2 zvony a hotovost o 220 slezských tolarech a 32 grošů. Po roce 1691 se hotovost zvýšila na 474 tolarů. Kostel nesl jméno patronů sv.Floriána a sv.Sebastiána. Liptáňský farář dostával z Třemešné desátek a tzv.stolní groš.
Dnešní kostel světce. sv. Šebestiána byl postaven z prostředků obce v roce 1730-33. Je 30,3m dlouhý,12.36 m široký a 12 m vysoký. Na západní straně zbudovaná věž. Věž byla postavena v roce 1780 z prostředků rychtáře Jana Grosse a jeho manželky. Současně byla vyzdvižena kostelní cibule, která schraňuje doklady o stavbě kostela a věže. Dne 20.června 1780 došlo za přítomností obrovských davů farníků a hromového zvuků pištců a bubeníků k slavnostnímu vyzdvižení kostelní cibule.
S postavením věže je spojeno zhotovení 3 kostelních zvonů různé velikosti. Největší byl ve velkém spěchu odlit v roce 1780. V letech 1843-1917 sloužila další kostelní vížka ,tzv.oltářní, vybavená malým zvonem o hmotnosti 89 liber. Ke věžním zvonum je připomenuto-velký zvon nese postavy sv.Panny Marie a Jana Křtitele, druhý postavy sv.Jana a Pavla a 3. postavu sv.Šebestiána. Všechny původní zvony kostela padly za oběť I.světové válce.
V kapli sv.Anny, která byla dodatečně ke kostelu přistavěna ale neví se kdy, je obraz sv.Anny.
Je nutno se také zmínit, že v počátečních dobách byl kolem kostela nevelký hřbitov.
V průběhu let se na kostele provádělo mnoho stavebních úprav (pokrytí střechy břidlicí, vymalování, oprava kopule)
1886 - pod vedením zdejšího faraře Jana Brislingera a kaplaha p.Aloise Demela (později spirituálního ředitele olomouckého seminářa a zároveň děkana chrámu sv.Mořice v Olomouci) proběhla ve farnosti oslava 100.výročí duševní obrody. Byl instalován zcela nový hlavní oltář od novojičínského malíře a sochaře Bergera s obrazem sv.Šebestiána (zcela nový obraz). Po stranách byly zhotoveny postavy světců-sv.Petra a Pavla. Dále bylyobnoveny i boční oltáře-od leva se sochou sv.Pannou Marii Lourdskou a vpravo se sv.Josefem.
Při příležitosti slavného jubilea byly nakoupeny nové varhany od světoznámé firmy br.Riegrové-Krnov za 1.600 florintů rakouské měny. Zároveň kostel obdržel nové liturgické praporce.
Obrazy 12 zastavení Ježíše Krista-tzv. Křížové cesty byly restaurovány vídeňským malířem Maděrou, stejně jako poškozená kazatelna.
1895 – byly na vnější straně kostela a u věže opraveny přístupové komunikace za cenu 400 guldenů.
1902 - započala výstavba věže, která byla v roce 1900 odstraněna pro její špatný stav. Věžní cibule musela být opravena a znovu pozlacena. Dne 29.června 1902, na svátek Patra a Pavla, proběhlo vyzdvižené věžní cibule a kříže na věž kostela.
Jak jsme se zmínili, kolem kostela byl nevelký hřbitov. Po roce 1831 byl založen nový hřbitov, který byl postaven na náklady církevní obce a jeho farníků. Důvodem bylo propuknutí epidemie cholery. Postižená obec musela být uzavřená a byl důvod si nový hřbitov postavit. Jednalo se o pozemek č.2005 z roku 1836, č.2005/1 z roku 1875. Nový hřbitov byl 54m dlouhý,18m široký a měl rozlohu 1026 měřic. Dne 13.listopadu 1831 byl slavnostně otevřen místním administrátorem Karlem Ruppertem. Jako první pochovaná byla dne 15.listopadu 1831 Margareta Krause, žena chalupníka č.116, Augustína Krauseho Její hrob se nacházel co nejblíže ke kolejím a byl do roku 1831 v jejich vlastnictví. Po roce 1844 se opět začalo pohřbívat u kostela.
Roku 1849 byl hřbitov u kostela znovu rozšiřován, a to směrem na západ k říšské silnici a jižně do zahrady výmínku dnešního rychtáře č.2,o rozloze 400 měřic půdy. 2 týdny po velikonocích roku 1852 byl rozšířený hřbitov zdejším farářem Ignácem Schaefferem slavnostně otevřen. Tento pozemek byl teprve 19.května 1882 jako právoplatný zaknihován. Za používání hřbitova byl obcí zaveden poplatek, který byl v opisu předkládán faráři k nahlédnutí. Veškeré práce a udržbu zajišťovala obecní správa. Pokud pozemek hřbitova zůstane k pohřbívání, bude parcela č.344/1 vyňata z církevního majetku a zpět vrácena obci, která jej okamžitě odkoupila (podklady-farní kronika)
Protože však takto upravený prostor kolem kostela už prostorově nepostačoval a téhož roku byla vysoká hladina spodní vody, byl založen provizorní, který se nacházel západně tzv.Panských vrchů mezi velkostatkem v Damašku a říšskou silnicí.o výměře 1 jitra a 300 měřic. Pozemek byl v majetku Herminy Bradel č.128 a byl za cenu 2.800 guldenů přenechán obci.
Roku 1889 byl na severním okraji obce založen nový hřbitov, který neznamenal jen nová místa na pohřbívání, ale i zdroj pro budoucí časy. Jméno tehdejšího tajemníka-Josefa Kolbeho, který se zasadil o zbudování nového hřbitova, bude zachováno do budoucnosti.
Založení a rozvoj školy
Podle školní kroniky obce Třemešná byla ve zdejší osadě založená německá škola, která vznikla pod patronátem olomouckého arcibiskupství a panství Osoblaha. Škola byla otevřena dne 22.června 1788 za dohledu krajského školního komisaře Josefa Antonína Sommera, osoblažského hejtmana Jana Gruenznera,obecního rychtáře Jana Georga(Jiřího) Rossmanitha, rychtáře Starých Rudíkov Kašpara Droegslera a svědků z obou obcí. Pravděpodobně před rokem 1788 musela v obci existovat již škola. Počet žáků se měl pohybovat kolem 260 dětí. Z toho vyplývá, že škola musela pocházet až z doby vlády císařovny Marie Theresie. Prý existovala úřední listina z 22.listopadu 1741, kdy byla mezi sousedskými obcemi Liptáni a Třemešnou podepsána smlouva, že si každá zařídí vlastní školu, která bude vydržována z prostředků obcí. Plat učitele a veškeré výlohy byly navrženy k posouzeny faráři a dány k odsouhlasení. Protože však Třemešná v té době něměla vlastní farnost, problém řešil liptáňský farář,který zajišťoval duchovní správu Třemešné. Byl k tomuto účelu sebrán kapitál ve výši 100 guldenů.
V roce 1788 měla zdejší škola správní obvod obce Třemešná, Damašek, Artmanov, jakož i Staré Rudíkovy, za což byl obecní učitel odměňován sumou 310 guldenů a 31 krejcarů ročně. Z obce Staré Rudíkovy dostával do doby než si založili svoji samostatnou školu poplatek 33 florintů a 46 krejcarů, školský příspěvek-6 florintů a za koledu 85krejcrů,což dohromady činilo 40 florintů a 31 krejcarů konvenční měny.
K vyučování byla pronajata místnost, protože zatím nebyla samostatná budova, Dřevo na otop zajišťovalo panství Osoblaha. V roce 1806 byla z církevního fondu s výpomocí obce postavena nová budova školy č.268. Materiál dodalo panství Osoblaha a pozemek obec Třemešná. Tato budova poskytovala kromě 2 učeben,byt pro učitele a místnost pro jeho pomocníka. Po celou dobu vyučovali dva učitelé, pomocný vyučoval dopoledne v Damašku a odpoledne v Třemešné. Školní místnost v Damašku poskytl v areálu velkostatku zdejší majitel, který poskytoval i nutné prostředky k výučování.
Od roku 1852 byli ve škole 3 kantoři,1 učitel a 2 pomocníci. Počet žáku vzrostl na 313 dětí v Třemešné a 66 chovanců v Damašku. 1 pomocník učil soustavně v Damašku, kde získal i vlastní byt.Roční plat učitele se pohyboval na výši 273 florintů konvenční měny, zčehož byl ještě vydržován pomocník s 40 florinty.
Až do roku 1869 byla situace stabilní a bylo nutno odpovědně přistupovat k povinné školní docházce mládeže.
Roku 1877 rozhodla zdejší obec novou budovu školy-č.307. na její výstavbu poskytla 17.000 guldenů rakouské měny. Nově postavená škola odpovídala nutným potřebám výuky mladé generace.
Zemský školský úřad vydal dne 12.března 1877 stavební projekt, 3.května 1877 byl vytýčen pozemek za přítomnosti okresního hejtmana Juliuse Kirsche a stavitele Josefa Haertela z Krnov, a 27.června 1877 byla zahájena stavba školy. Dne 12.září 1878 byla budova s 5 učebnami, sborovnou a kanceláři, ze které byla později postavena kuchyně, jakož i s bytem pro ředitele, připravena. Dne 21.září 1878 byla provedena kolaudace školy a převedena k pravidelnému vyučování. Při kolaudaci a předávání školy, se uskutečnila malá slavnost, které se zúčastnil velký počet občanů, hlavně z řad žáků, učitelského sboru, katolického kléru a představitelů radnice,jakož i školského úřadu.
V letech 1874-78 byli ve škole 3 učitelé. Na základě výnosu zemské školské rady v Brně, ze dne 24.února 1879 ,byl počet tříd navýšen na 4. Z důvodu velkých ročníků žáků v letech 1881-84, rozhodla zemská školská rada ,z 7.dubna 1884 o zavedení podvojných tříd pro rok 1885-86 s výukou výpomocné učitelky. Protože v letech 1891-92 počet žáku výrazně poklesl, byla funkce učitelky zrušena. Na základě výnosu zemské školské rady v Brně ,ze dne 29.prosince 1890, byl počet tříd ponechán ve stávajícím počtu. Tento se zachoval bez omezení až do 1.listopadu 1921. Podle pozdějšího nařízení zemské rady z 21.září 1921 byly vytvořeny 2 paralerní první a druhé třídy, přičemž třetí a čtvrté třídy byly samostatné. Tento stav vydržel až do konce školního roku 1931/32, kdy byla opět zavedena obecní 4 třídní škola.
Podle zákona z 24.ledna 1870 byly pro pro zemi Moravskoslezskou určeny povinnosti jednotlivých učitelů a výpomocného personálu. Rozdělením zdejších obcí Osoblažského školského okresu byly stanoveny výše platů učitelů a jednotlivých odměn. V tuto dobu měl učitel právo na roční plat-ředitel školy-550 florintů, učitel a výpomocný učitel v Třemešné a v Damašku-300 florintů.Podle nařízení z 1.ledna 1875 byly platy učitelů vyrovnány.Po připojení naší oblasti k české republice byl vydán zákon z 23.května 1919,který zařazoval všechny statní uředníky s jejích platy a důchody do jednotných skupin. Platy učitelů základních a středních škol byly upravovány souběhem dalších zákonů a vyhlášek.
Dne 26.května 1885 požádalo zastupitelství obce Třemešná zemskou školskou radu o možnosti zbudovat v Damašku samostatnou jednotřídní školu. Dne 11.listopadu 1885 bylo na žádost pozitivně vyhověno avšak s tou podmínkou, že škola i nadále bude v přímém kontaktu se školou v Třemešné a poplatek na výdaje ve výši 140 florintů bude kryt z prostředků zemské expozitury. Osamostatnění se školy v Damašku bylo potvrzeno podpisem školského rady z Osoblahy dne 5.března 1886. S verdiktem byl dne 8.července 1886 obeznámen školský rada obce Třemešná. Na základě rozhodnutí zemského školského rady ze dne 2.srpna 1886 mohla být jednotřídní škola v Damašku prozdejší děti otevřena. Na počest osamostatnění se školy v Damašku byla postavena socha sv.Jana Nepomuckého v Dolní Vsi u domu č.180.
Škola v Damašku vlastnila od roku 1881 vlastní budovu, kterou získala z testamentu zemřelého majitele velkostatku Karla Langera(+1876)a která byla pro potřeby výuky přestavěná. Na opravu byla propůjčena částka 6.000guldenů,která byla postupně občany splacena. Na Damašku byla škola v provozu až do II světové války.
V roce 1787 bylo celkem v obci Třemešná, Damašek,Artmanov a Staré Rudíkovy celkem 260 žáků. Tento počet poukazoval již na vysoké množství školou povinných dětí, které se v obcích nacházelo. Děti tehdy chodili už ve věku 4-6 let do školy.
V roce 1852 počet dětí, bez Starých Rudíkov, vzrostl na 313 žáků. Rok 1880-81 byl rokem s nejvyšším počtem příchozích dětí. Bylo 445. jenom pobočka školy z Třemešné na Damašku měla počet žáků kolem 70.
Období I.světové války zaznamenalo pokles narozených dětí a tudíž i pokles jednotlivých ročníků. Školu v té tobě navštěvovalo cca na 190 žáků.
Z dochovaných statistik vyplývá, že nejvyšší návštěvnost školy byla v roce 1880, od této doby měla i s různými nárůsty, klesající tendenci. Většina žáků školy v Třemešné odcházela studovat na střední, nebo odborné školy v Městě Albrechticích, či v Krnově, nebo se vyučovala řemeslu. Jen malá část zůstávala bez dalšího vzdělávání a odcházela námezdně pracovat.
Podle textu školní kroniky z roku 1813 se výuka skládala jen ze čtení, počítání, psaní a náboženství. Kolem roku 1844 bylo k původním předmětům přijato krasopisné psaní kurentu a latinky, dále těsnopis a psaní v úřadě. Od roku 1850 byl na výuku mateřského (německého) jazyka dáván daleko větší důraz. Podle nového říšského školského zákona z roku 1869 byla nařízena výuka mateřského jazyka, psaní, čtení a náboženství, jakož i postřehů z historie planety Země, Rakouska-Uherska a blízkého okolí, vaření,zpěvu a domácího prací mladých dívek. Vyučování domácích prací bylo na zdejší škole zavedeno už v roce 1880 . Tyto předměty se s malými odchylkami zachovaly až do válečných 40-tých let.
Na základě zákona č.226 Sbírky zákonů Československé republiky, ze dne 13.července 1920, kam po 28.říjnu 1918 Sudety, připadly, byly zavedeny dva další předměty-občanská výchova a nauka o čs.státnosti (Vyhláška z 11.4.1923,č.44 457,pro školní rok 1923/24).
Podle nařízení zemské školské rady bylo dáno, aby v letech 1930-33 byla zavedena víceletá výuka rukodělných prací pro dívky. Ve školním roce 1931/32 bylo započato vyučování dívek v 6.-8. ročníku z ručních prací a praktického vaření ve 3 hodinách týdně. Jako kuchyň byla vyčleněna místnost školní sborovny v 1 patře.
Na základě vyhlášky zemské školské rady v Brně,č.42 434, ze dne 8.října 1931, bylo na zdejší škole zavedeno dobrovolné vyučování češtiny, které se konalo ve 3 skupinách po 3 hodinách týdně.(1.skupia-3.ročník,2.skupina-4.a 5.ročník a 3.skupina-6.-8.ročník) Od roku 1932 se vyuka češtiny nahloučila do dvou z výše jmenovaných skupin.
Dne 1.září 1935 byla v Třemešné, č.108, založena, na základě povolení Okresní školské rady v Krnově (1605/15/III),ze dne 29.srpna 1935,česká škola.
„ Skutečnost, že vzdálenost obce Třemešná od Města Albrechtic je značná a její denní navštěva je pro děti obce Třemešná přiliš namáhavá, zřizuje ministerstvo školství a zemská školská rada v Brně, pobočku české školy z Jindřichova ve Slezku též při místní škole v Třemešné, kde se bude vyučovat české řeči“.
Ještě před založením české školy v Třemešné, docházelo 5-6 českých dětí, sem přidělených státních zaměstnanců, do české školy v Jinřichově ve Sl. a do Města Albrechtic. K návštěvě používali železnice. Dnem 1.září 1935 byla založena pobočka české školy v Třemešné, kterou navštěvovalo celkem 14 žáků, ze kterých byla polovina ze smíšených manželství. Učitelem byl v roce 1937 František Dostál.
Obyvatelstvo obce
Celkový počet obyvatel při sčítání obyvatel v letech 1869, 1880, 1890, 1900, 1910 a 15. února 1921
Obec Rok
1869 1880 1890 1900 1910 1921
Třemešná 2278 2359 2036 1746 1575 1473
Damašek 286 234 204 179 169 132
Artmanov 58 37 33 28 24 20
Celkem 2621 2630 2273 1953 1768 1625
Počty národností v letech jednotlivých sčítání
Rok sčítání čs. Němci ostatní
1890 0 2156 117
1900 9 1810 134
1910 7 1656 105
1921 5 1543 77
Posoudíme-li na základě dochovaných záznamů pohyb obyvatelstva mezi léty 1827-1930, lze říci asi toto - v letech 1827-51 počet obyvatel mírně stoupal, aby dosáhl vrcholu v roce 1869, a po roce 1869 začal pomalu klesat. na konci 70.let zase rostl a v roce 1880 po sčítání lidu měl nejvyšší stav- 2.630 občanů. Od tohoto data docházelo až k poklesu obyvatelstva.
Spolková činnost v obci Třemešná
Na základě reformní revoluce roku 1848 získali zdejší obyvatelé svá neměnná práva, která umožňovala právo na shromažďování se a na spolkovou činnost.Ve všech obcích se rozhořel silný spolkový život. Tak tomu bylo i v 70.létech 19.století v obci Třemešná.
Spolky, které působily v obci
Hasiči
Na základě zákona 7047 a paragrafu č.9,ze dne 15.listopadu 1867, zemské vlády v Opavě, vznikl v obci Třemešná dne 15.srpna 1874 sbor dobrovolných hasičů.
Dne 3.května 1883 bylo obecnímu zastupitelství oznámeno, že ve spolku došlo k rozkolu, a nyní pracuje aktivně jen 21 členů. Na obsluhu stříkačky jich je potřeba 28. Proto navrhuje velitel nejpozději do 14 dnů, navrácení nástrojů a stříkačky zpět na obec. Předávací protokoly, ani strojní knížky se nedochovaly, protože do roku 1910 byl sbor rozpuštěn. Teprve potom se objevila snaha o znovuzaložení spolku.
V letech 1936 vlastní sbor 1 pojízdnou stříkačku umístěnou v požární zbrojnici v Dolní Vsi z roku 1884, a mechanickou stříkačku na podvozku uskladněnou v Horní Vsi (vedle domu č.8.), kterou získaly roku 1899 při oslavě 25.výročí založení sboru. Součásti je i přídatný materiál, hadice,sací koše a háky umístěné ve stodole rolníka Adolfa Hoffmanna,č.52 v Horní Vsi. Další sklad je umístěn v hostinci, bývalé palírně kořalky , v osadě Damašek tak, aby se zabránilo prodlení u dále ležících objektů od hasičské zbrojnice.
Z inventáře spolku je patrné, že sbor kromě zakladního vybavení vlastnil i 2 požární mobilní stříkačky. Pro tyto se však musela voda dopravovat v kýblech.
Sportovní spolek
S hřišti a sportovišti to bylo v obci vždy špatné. V letech 1929-34 používal spolek k prostnému cvičení ve volné přírodě pozemek tzv.Zelné zahrady, kde nyní stojí dřevěná bouda s garáží pro pohřební vůz. Od 15.srpna 1935 byla s majitelem farního pozemku ,Maxem Leglerem, č.250,podepsána smlouva ,na propůjčení na dobu 15.let,pozemku o výměře 5.000m2 z parcely č.305/1, ležícího vedle školy,č.307, na zbudování obecního hřistě a zároveň školního sportoviště.
Do doby připojení obce ke III.Velkoněmecké říši bylo v obci několik menších spolků -
Všechny spolky aktivně pracovaly po dobu existence Sudet.
Cestovní ruch
Rok 1830-75 je poznamenán připojením oblasti moderní dopravní síťi na okolní svět. V letech 1832-36 byla postavena říšská silnice Krnov-Bartultovice-Prudnik(Neustadt) , jakož 1872-75 centrální železnice Krnov-Jindřichov-Glucholazy (Ziegenhals). Roku 1834 byla otevřena dostavníková doprava mezi Třemešnou a Opavou. Cestující nastupovali v Třemešné u domu majitele Davida Bradela, v Městě Albrechticích u hostince Benedikta Kroemera, v Krnově u hostince „Poloviční měsíc“ a v Opavě u hostince „Bílá růže“ Nazpět se vyjíždělo z nedaleké Jaktaře“( článek z opavského deníku z 19.dubna 1936). Se stále rychleji se rozvíjející železniční dopravou roku 1872 doprava dostavníky zanikla.
Dne 14.září 1898 byla ukončena stavba úzkokolejné železnice Třemešná-Osoblaha, čímž byl sever oblasti napojen na veřejný provoz.
Potok Mušlov
Ve dnech 26-29.srpna 1813 panovala ukrutná povodeň, jaká zatím nebyla zaznamenána. Do povodně tekl Mušlí potok směrem na jih přes Město Albrechtice do Opavice, za povodně se vymlelo nové spádované koryto , vedoucí na sever,kolem okresní silnice přes Třemešnou a Pitarné a ústilo do Osoblažky. Stará cesta Rudíkovy-Opavice,ležící na pozemcích Wilhelma Heidricha a Wilhelma Grosse, je ještě dnes jako úvoz dobře patrná.
Pozemkový úřad z Města Albrechtic navrhl rychtářství obce Rudíkovy, aby bylo nové koryto zasypáno a využívalo se staré, vedoucí ve směru na Albrechtice. K této úpravě však nedošlo a ponechala se nová varianta. Majitel pozemku Gross získal tím, že přes jeho pozemek vede koryto Mušlího potoka, úlevu na placení daně. O potřebě a zachování nového koryta byly vedeny mezi občany dlouhodobé rozpravy, které mluvily nejen pro, ale i proti. Stále se vedly debaty, zda ho nechat, nebo zasypat a přesměrovat starým směrem na Albrechtice. Nakonec zvítězila nová varianta ,která zajišťuje vysušení mokřadů v okolí obce Rudíkovy. U domů č.48 a 24 musely být postaveny mosty, umožňující pohyb z jedné strany na druhou. Otázka zachování se řešila nejen v obci Rudíkovy, ale i Třemešné, Albrechticích, tak i v Osoblaze.
Dříve tekl Mušlí potok plytkým korytem obcí tak, že nebylo třeba budovat mosty. Řeka se postupem času zahlubovala a vzniklo tak hluboké koryto, přes které bylo třeba zajistit přechody. Musely se zbudovat tedy mosty. Nejpotřebnější byl most u domu č.48 , později i u č.24. Původní konstrukce byla ze dřeva. Postupem času byly mosty vymílány, až se přistoupilo k vybudování ochranných zdí. I přesto povodně v letech 1829, 1831, 1833 a 1845 je zcela zničily a odplavily.
Další velká povodeň přišla po dlouhodobých vytrvalých deštích na počátku července 1903,ve dnech 9.- 11. 7. se rozvodnil Mušlí potok, který na mnoha místech podemlel cestu a okolostojící usedlosti poškodil natolik, že musely být posléze demolovány. V Dolní Vsi zaplavil velkou plochu polí a luk,které znečistil bahnem a kamením a zničil veškerou úrodu,kde napáchal velkých škod.Vodní přívaly způsobily velikou ztrátu na majetku obce a jeho obyvatel.
Nikdo se při povodni neutopil. Nejvíce byl vodou postižen dům č.107. Mnoho týdnů trvalo, než byly všechny cesty, stezky a chodníky, jakož i přes potok přecházející mosty a lávky opraveny . Tehdy do popředí vyvstala myšlenka regulace břehů Mušlího potoka.
Podle úřední zprávy “Ničivá povodeň z 10.července 1903 na Osoblažsku“ sestavené protipovodňovou komisí v Jindřichově ve Sl. stojí - „Dne 10.července 1903 zažili obyvatelé Osoblažska den hrůzy. Po několikadenním drobném dešti se dne 9.července rozpoutala celodenní průtrž mračen, která znamenala hrozbu velké povodně, přesahující rozsahem i povodeň z roku 1813. V noci na 10.července se zdejší potoky a říčky rozvodnily natolik,že začaly vystupovat z koryt a zaplavovat pole,louky,pastviny,domy a jejích dvory.V 1O hodin dopoledne ustal déšť. Kalná a rozbouřená hladina vystoupila o O,5-1m nad normál a kulminovala kolem 3 hodiny odpoledne, kdy začala zlehka opadávat. Na štěstí do večera opadla natolik, že nehrozilo větší nebezpečí. V noci na 11.července 1903 se po další průtrži v nedalekém údolí řeky Opavice rozpoutala nová apokalypsa. Tohoto však Osoblažsko bylo uchráněno. Silniční doprava pošty a dostavníků byla zastavena. Provizorní provoz mohl být veden pouze po polích od zámku v Jindřichově do Vysoké a na říšskou silnici na Třemešnou. Škody, které způsobily vodní přívaly, se na Osoblažsku vyšplhaly na - 2.413.170 Kč
Vzpomínky na I.světovou válku 1914-18.
Většina vzpomínek pochází z podvědomí bývalého ředitele školy Karla Luleye,Třemešná č.131. Malá část byla získána z farní kroniky obce .
První zprávy o válce přišly do Třemešné na začítku roku 1914, kdy z doslechu se ruské jednotky shromažďovaly na hranicích Rakouska-uherska. V rusku proběhla celostátní mobilizace. I tak tato situace nic nezměnila v mysli mladých i starých spoluobčanů, kteří se připravovali na následující léto, na sklizeň úrody a poklidný život v zázemí. Dne 28.-29.června 1914 se měla dít v Opavě oslava 50.výročí založení Slezsko-rakouského pěveckého sboru. Na oslavu se připravoval i soubor z Třemešné,když ve čtvrtek 28.června 1914 přišla tragická zpráva o vraždě následníka rakouského trůnu, arcivévody Ferdinanda a jeho manželky, vévodkyně Sofie chotkové. Přípravy na oslavu byly zrušeny a nastal týden očekávání na válku.
Dne 31.července 1914 byla do třemešné dopravena zemským hejtmanem z Opavy Vyhláška o Všeobecné mobilizaci. Tak se slovo válka stalo aktuální i pro obec Třemešnou. V neděli, dne 1.srpna 1914,odložili obecní muži a jinoši pluhy a brány, aby poslušně mohli narukovat. Celkem 200 osob ve vyrovnaných špalírech odpochodovalo do svých nových posádek, aby mohlo na různých místech chránit rakousko-uherskou říši.
Vlaky jedoucí 1.srpna 1914 směrem na Krnov, chrlily nekonečné zástupy odvedenců. Tito prozpěvovali a očekávali blížící se střetnutí. Na nádraží v Třemešné postávaly spousty netrpělivých zástupů z celého Osoblažska, aby nastoupily do přeplněných vlaků, či odjely až později. Po několik týdnů projížděli obcí odvedenci z celého Německa, aby nastoupili ke svým novým jednotkám. Pak teprve nastal pravidelný denní provoz.
Charakteristickou vlastností počátečních dnů nové války, byl neutuchající silniční provoz, kdy se jedním směrem přepravovalo vojsko, zbraně a zásoby. Bylo potřeba překontrolovat vše, ab ynedocházelo k postižení obyvatelstva stále hrozící špionáži protivníka. Na jedné straně byl průjezd blokován těžkými vozy a žebřiňáky, na druhé postávaly dobrovolné stráže a kontroloři.
Na ochranu před nebezpečím a před zvůli procházejících vojsk, byly na Nový rok 1915 postaveny v dolní i v Horní Vsi ozbrojené hlídky, které v počtu dvou mužů hlídkovaly k půlnoci a po půlnoci. V okrese Osoblaha procházely i přes den hlídky, chránící telefonické a telegrafické vedení. V naší mírumilovné vlasti mohly být tyto nařízení velmi rychle odvolány.
V průběhu dlouhodobé války musely být zavedena nová opatření v zásobování potravinami, na které jsme dříve nebyli zvyklí, a které se staly denní samozřejmostí. Očekávání v brzké ukončení konfliktu, musely bojující strany, zavést v zázemí drastická spořící opatření.
Hned na počátku války byly zavedeny lístky na chleba, výrobky z bíleho pečiva(housky) a na produkty z obilí.
Protože velká část rolníků byla odvedena do armády, zůstaly problémy žní na ramenou žen, které musely zajistit sklizení nadbytku obilí a zároveň poskytnout dostatek potravy pro vojsko. Na adresu všech žen je třeba povznést díky, za jejich nekonečnou práci a vypětí v boji za úrodu, děti a rodinu.
Při přechodu ruských vojsk přes Halič, začali zdejší obyvatelé, jen z nejnutnějším majetkem a hospodářskými zvířaty itíkat po stovkách, ba i tisících, a hledat si utočiště a záchranu. Také obec třemešná byla po několik desítek týdnů azylem osadníků z Kralovce a okolí, aby si mohli alespoň krátce odpočinout a načerpat síly k dalšímu hledání.
Válečný rok 1915
Od ledna roku 1915 byla na zdejším vlakovém nádraží instalovaná vojenská posádka. Tato sloužila na odhalovaní cizích špionů. “Tito špioni“,jak zní zpráva vojenské kontrarozvědky - „jsou mladé, dobře oblečené osoby, zamíchavající se do davu cestujících, pokoušejíce se navázat rozhovor s vojáky a získávat vojensky choulostivé informace . Proto bylo nařízeno pátrání po špionech na nádražích a ve vlacích.
protože nás nepřátele nemohou zničit zbraněmi, snaží se nás vyhladovět a donutit se vzdát. Existuje velký nedostatek pšeničné a ječné mouky. Proto jíme dnes nahořklý kukuřičný chléb, který se při krájení rozpadá. Též pro výživu a stravování v obci jsou všechny zásoby obilí zapovězeny a jen za dohledu určených funkcionářu, jsou po troškách vydávány. Je přísně zakázáno, bez povolení vojenských úřadů, vyvážet obilí a výrobky z něj, mimo okres.
Od poloviny března 1915, byly všechny dopisy a lístky, přicházející a odcházející z válečného regionu, povinně vojenskými orgány, censurovány.
Město Opava bylo vyhlášeno vojenským pásmem. Bez legitimace obecního úřadu,nebo bez pasu s přídavným zápisem okresního hejtmanství v Krnově je návštěva Opavy zakázána jakož i cestování severovýchodním směrem. Tyto nařízení jsou bezpodmínečně nutná.
Náhodná situace nás poučila, že při návštěvě, dne 16.dubna 1915 v naší obci nocovala 20.polská pěší jednotka Jindřicha, prince pruského,vezoucí a nesoucí na koních automatické zbraně. Velitelem byl plukovník František Klein, bývalý obyvatel obce Třemešná. Seznámil zdejší občany s funkcí zbraní a nechal vystřelit několik pokusných salv.
Následujícího dne odešla jednotka v brzkých ranních hodinách ve směru na Město Albrechtice. Předtím byli vojáci ještě místními občany obdarováni.
na konci měsíce března roku 1915, byl pomocný špitál v obci Třemešná uzavřen. Nemocní a ranění vojáci byli odsunuti do lazaretu v Krnově.
Dne 24.dubna 1915 byla na mostních vahách u hostince Bradel,č.14 ,zabavena vojenskou komisí dávka 214 kusů krav a volů, pocházejících z Osoblažska. Zvířata byla ohodnocena částkou 85.400,-Kč a s 214 q sena odeslána k zabití pro potřeby vojska v Karpatech. Tímto se ještě více prohloubil nedostatek masa a masných výrobků.
K vojenským účelum byly sbírány veškeré předměty a nádobí z mosazi, cínu, mědi a platiny. V soudním okrese Krnov přinesla sbírka přínos 10.000 kg kovů, z toho 2.2OOkg mědi, 4.800kg mosazi, 1500kg olova, 1250 kg zinku a 62okg cínu. Obyvatelé Třemešné poskytli velky díl kovů.
Dne 8.května 1915 byla vypsána druhá veřejná půjčka. V obci bylo od jednotlivých obyvatel vybráno celkem 45.OOO,-Kč a převedeno 81.000,-Kč z účtů zdejší spořitelny a záložny pro vojenské účely.
Od poloviny května roku 1915 byly nařízeny 2 bezmasé dny v týdnu. Na úterý a na Pátek zakázalo ministerstvo války prodej masa. Odvody pro armádu byly tak vysoké, že i v dny, kdy bylo maso povoleno konzumovat žádné nebylo.
protože válka spolykala mnoho peněz, byla zemskou vládou vypsána další, již 3.válečná půjčka, která započala 6. listopadu 1915.
Z důvodu špatné sklizně v roce 1915 byly podrařeny potraviny, oblečení a boty. Naproti tomu se začalo projevovat velké prodražování a lichva. Aby se tyto zlořády nemohly uplatňovat u potravin, vydala zemská vláda, maximální ceny, které byly veřejně oznámeny.
V době od štědrého dne roku 1915 do 5.ledna 1916 panovala teplá zima s deštěm a se silnými poryvy větru.
Válečný rok 1916.
Na počátku tohoto roku ještě zdejší formani nevyjeli na pravidelné objížďky. Důvodem bylo,že v Německu nebylo žádné zboží a nikdo neměl peníze si jej koupit. Většina formanů, kteří o vánocích nevyjeli prodávat zboží, raději zůstala doma.
Dne 8.ledna 1916 bylo teplo 17 stupňů Celsaia a začaly vylétat včely
Dne 16,března 1916 započala státem a ministerstvem války nařízená II.sbírka barevných kovů. sbírka byla dobrovolná a kov za poplatek byl odevzdáván do centrály ve vídni.
Od 19.března 1916 byly kromě lístků na chleba a mouku,zavedeny i lístky na cukr a cukrovinky. Měly platnost na 1 měsíc a znamenaly příděl 1kg cukru Na 1 osobu. Později byl příděl snížen na 1/8kg cukru týdně.
Na racionálnější využití dlouhých letnách dnů byl zaveden cyklický úsporný letní čas. Tímto způsobem mohlo dojít k dalšímu šetření, stále nedostatkového petroleje. Letní čas byl zaveden ve všech zemích mluvících německy. Započal dne 30.dubna a byl ukončen 30.září 1916. Od tohoto data se posunuje ručička hodin vždy o 1 hodinu dopředu a na konci období se vrací o 1 hodinu zpět. časový posun se nijak neprojevil v nehodovosti a v porušení vlakových spojů.
Dne 19.srpna 1916 bylo nařízeno vojenskou správou odevzdávání všech kostelních zvonů a zvonců, pro vojenské účely. Výše jmenovaného dne nastoupila jednotka vojenského komanda z Krakowa pod vedením ing.Jana Lešťáka a dalších 6 vojáků,na zrekvírování 4 obecních zvonů (3 z kostelní věže a 1 ze zákristie). Zvony byly odmontovány a shozeny z kostelní věže. Byly naházeny do silné vrstvy slámy, tak aby se nerozbily.
Odpoledne v 13,30 hod byly naloženy na vůz, ověnčeny a odvezeny, za klinkání 2 zbylých zvonků na místní vlakové nádraží . Nejmenší o průměru 61cm,vážil 163 kg. Na koruně nesl nápis-fusa me valerius obleter olomucii 1780. Na jedné straně stěny zvonu byl obraz sv.Sebastiána,na opačné straně obraz sv.Fabiána a nápis-„O,vy svatí trpitelé a patroni, orodujte za nás i v poslední hodině smrti, amen. “největší zvon měl průměr 110cm a vážil 674 kg. Na koruně byl nápis-ignác Hilzer,vrchní dvorní zvonař,Vídeňské Nové město. Uprostřed bylo gravirování z lučních květin, a opačné straně obraz Bohorodičky marie a vedle sv.Jana Křtitele. pod obrazem byl nápis-„Josef Klement-farář, Emanuel sobalík-kooperátor, Albert Gross-starosta a rychtář, František Schwanke ,František Heinrich a josef Goedel,radní obce třemešní-1870“Podle dohody byla navržena suma 4,-Kč za 1kg zvonoviny,což tvořilo sumu celkem 3348,- Kč. ,která byla při psána na konto obecního úřadu, protože zvony byly od prvopočátku jeho majetkem.
Celkem 10 italských zajatců,kteří byly do obce nasazeny na zemědělské práce, odjeli k 31.říjnu 1916. Všichni pracovali ve spokojenosti místních sedláků, kteří je na cestuvybavili potravinami. Zajatci poděkovali všem za dobré zacházení a slíbili, že na obec třemešnou nikdy nezapomenou.
Dne 13.listopadu 1916,ve 19,45 hod.vtáhl do obce průvod 234 osob židovského vyznání, utečených z obsazených území Bukoviny. Většinu úprchlíků tvořili starci, ženy a děti. Zástupce židovské komunity z Krnova očekával průvod na zdejším vlakovém nádraží, kde byl k občerstvení přichystán chléb, sýr a čaj. většina utečenců byla navagonována do vlaku úzkokolejky a za prudkého deště odvezena do Slezských Rudoltic, vina a pelhřimov.
Dne 18.listopadu 1916 přivezl polní vlak dalších 96 uprchlíků židovské národnosti do Třemešné. Opět se jednalo o ženy, dívky a děti, z obsazené Bukoviny a východního haliče. Většina byla jen spoře oblečená, bez bot a punčoch. Teploměr ukazoval 5-10 stupňů celsia. Většina uprchlíků byla rozvezena na různá místa v Třemešní (11 osob) a v damašku(24), hlavně v prostorách staré palírny kořalky. Většina jich sem přišla ze sběrného tábora v Mikulově. Všichni byli podvýživeni, otrhaní a zavšiveni.
Všech 96 židů bylo o vánočních svátcích místními občany bohatě obdarováno oděvy, punčochami, botami a jinými potřebnostmi. Část darů pocházela ze státních darů a sbírek. rozdělování oděvů se uskutečnilo v sále hostince, za dohledu obecních radních.
Od 21.prosince 1916 mohl cestovat vlakem jen ten,kdo vlastnil povolení obecního úřadu a kdy cesta byla bezpodmínečně nutná. Na trati stálo velké množství různých vagonů, držených vojenskou správou pro potřeby bojucícího vojska.toto opatření bylo na nový rok 1917 zrušeno.
V období mezi 20.listopadem a 16.prosincem 1916 byla nařízena už 5 válečná půjčka, pro potřeby bojujících vojsk. Mimo jiné se vyskytla možnost směnit pohledávky z I.a II. válečné půjčky. Za 100,-Kč z I.půjčky bylo možno získat 7,52 Kč, z II.půjčky za 100,-Kč jen 3,21 Kč.
Matrika obce Třemešná v roce 1916.
13 narozených dětí,27 úmrtí a jen 6 pohřbů.
Za poslední 2 válečné roky se počet narozených snížil a na opačné straně mrtvých mnohonásobně zvýšil nejen v obci Třemešné, ale i v celém okrese Krnov. Naše obec započala pomalu vymírat. Většina mužů a mladých hochů byla odvedena k vojskům. V obci zůstali jen starci, ženy, vdovy a nespočet dětí.